Skip to content

18 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block55
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
17%
Improvement Value:$312,400
83%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794-0.9%
2024$11,896+17.0%
2023$10,168+1.3%
2022$10,037+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,886DeedBook 20200, Page 42007

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,802DeedBook 20160, Page 19043Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12246, Page 2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12218, Page 7003

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6365, Page 56

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5811, Page 363

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5736, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930