Skip to content

476 Washington St

Newark, NJ 07102

Built 1915

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block116
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
22%
Improvement Value:$153,300
78%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435+2.0%
2024$7,288-0.2%
2023$7,300-1.7%
2022$7,429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft5,676DeedBook 5961, Page 716

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5446, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1915