Skip to content

296 S 9th St

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block1781
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
29%
Improvement Value:$58,000
71%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,111+2.0%
2024$3,050-0.2%
2023$3,054-1.7%
2022$3,108+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 12235, Page 4879

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 12182, Page 5899

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5143, Page 542

Property Sale

Sale
$14,400
DeedBook 4448, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1897