Skip to content

206 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block1916
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
11%
Improvement Value:$151,800
89%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+2.0%
2024$6,364-0.2%
2023$6,374-1.7%
2022$6,487+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4758, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1900