Skip to content

325 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1935
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
12%
Improvement Value:$228,000
88%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,831+2.0%
2024$9,637+92.2%
2023$5,015-1.7%
2022$5,103+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 20210, Page 97903

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 20170, Page 35691Recorded4/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900