Skip to content

99 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$160,057
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block2071
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
40%
Improvement Value:$97,100
60%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+2.0%
2024$5,995-0.2%
2023$6,004-1.7%
2022$6,110+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,057

To:

Sq Ft2,549DeedBook 20180, Page 58471

Property Sale

Sale
$32,750
DeedBook 4721, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1900