Skip to content

91 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block2624
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
15%
Improvement Value:$160,600
85%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+2.0%
2024$7,038-0.2%
2023$7,050-1.7%
2022$7,174+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$500,000

To:

Sq Ft2,473DeedBook 20240, Page 61442Recorded10/18/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

DeedBook 12556, Page 5395Recorded5/27/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1927