Skip to content

52-54 Seymour Ave

Newark, NJ 07102

Built 1905

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block3000
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,335
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
6%
Improvement Value:$225,000
94%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,104+2.0%
2024$8,925-0.2%
2023$8,939-1.7%
2022$9,097+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft3,336DeedBook 20160, Page 90235

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,702DeedBook 12508, Page 3309Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12140, Page 9741

Property Sale

Sale
$182,100
DeedBook 6347, Page 397

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5928, Page 290

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5833, Page 79

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4736, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1905