Skip to content

19-21 Wolcott Ter

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block3621
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,659
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
14%
Improvement Value:$134,500
86%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+2.0%
2024$5,816-0.2%
2023$5,825-1.7%
2022$5,928+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922