Skip to content

214 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block3707
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
19%
Improvement Value:$115,900
81%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+2.0%
2024$5,320-0.2%
2023$5,328-1.7%
2022$5,423+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,654DeedBook 20230, Page 34124

Property Sale

Sale
$118,000
Sq Ft1,815DeedBook 20210, Page 63135Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$27,000
Sq Ft1,815DeedBook 20210, Page 63134Recorded5/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925