Skip to content

131 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block4033
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
13%
Improvement Value:$107,200
87%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+7.9%
2024$4,354-0.2%
2023$4,361-1.8%
2022$4,443+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929