Skip to content

126 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 1892

Last Sale Date
Apr 25, 1990

Property Information

Block4033
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
13%
Improvement Value:$118,100
87%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+2.0%
2024$5,055-0.2%
2023$5,063-1.7%
2022$5,153+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4712, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1892