Skip to content

73-75 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block4183
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,611
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
10%
Improvement Value:$212,800
90%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+2.0%
2024$8,813+52.7%
2023$5,773-1.7%
2022$5,875+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,611DeedBook 20211, Page 45741Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4954, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1925