Skip to content

50 Monticello Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block4183
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
14%
Improvement Value:$154,000
86%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+2.0%
2024$6,673-0.2%
2023$6,684-1.7%
2022$6,802+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 12092, Page 6079

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4767, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1922