Skip to content

314 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 10, 2008

Property Information

Block557
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$141,700
79%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+2.0%
2024$6,681-0.2%
2023$6,691-1.7%
2022$6,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,431DeedBook 12112, Page 5329

Property Built

Built

Year Built: 1887