Skip to content

99 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 1997

Property Information

Block954
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
44%
Improvement Value:$87,900
56%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+2.1%
2024$5,555-0.2%
2023$5,564-1.8%
2022$5,667+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4959, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1910