Skip to content

354 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Date
Jun 9, 1986

Property Information

Block985
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
56%
Improvement Value:$48,900
44%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.0%
2024$4,101-0.2%
2023$4,107-1.7%
2022$4,180+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1877