Skip to content

22 Edisonia TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$119,100
Last Sale Date
Apr 12, 2010

Property Information

Block114
Lot210
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,600
45%
Improvement Value:$253,300
55%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431+1.9%
2024$8,276+5.6%
2023$7,837+1.6%
2022$7,711+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,100

To:

Sq Ft1,242DeedBook 12251, Page 5140

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5648, Page 710

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4929, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930