Skip to content

13 Erwin PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block114
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,673
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,600
40%
Improvement Value:$284,400
60%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+1.9%
2024$10,879+5.6%
2023$10,302+1.6%
2022$10,136+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 6183, Page 555

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 5710, Page 28

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4906, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1925