Skip to content

3 Edisonia TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block114
Lot228
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,686
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
46%
Improvement Value:$279,300
54%
Total Assessment$513,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+1.9%
2024$11,141+5.6%
2023$10,550+1.6%
2022$10,380+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 12230, Page 3973

Property Built

Built

Year Built: 1922