Skip to content

10 Erwin PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block114
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,804
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,400
40%
Improvement Value:$308,100
60%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080+1.9%
2024$11,858+5.6%
2023$11,229+1.6%
2022$11,048+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 5490, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1926