Skip to content

27 Erwin PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 17, 1985

Property Information

Block114
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,920
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,900
38%
Improvement Value:$324,200
62%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+5.6%
2023$11,538+1.6%
2022$11,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4890, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1926