Skip to content

122 Chestnut StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block136
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,430
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
38%
Improvement Value:$323,700
62%
Total Assessment$521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628+1.9%
2024$10,433+5.6%
2023$9,879+1.6%
2022$9,720+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 20160, Page 81963

Property Built

Built

Year Built: 1916