Skip to content

375 Mt. Pleasant Ave(Unit C0304)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block155
Lot26
QualifierC0304
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description5101 SQ FT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$491,800
28%
Improvement Value:$1,273,200
72%
Total Assessment$1,765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,381+1.9%
2024$55,346
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

DeedBook 20240, Page 46158