Skip to content

119 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0119
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionC/1792/1BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$208,100
52%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,488+1.9%
2024$12,258+5.6%
2023$11,608+1.6%
2022$11,421+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20210, Page 26445

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20180, Page 60464Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 12246, Page 2222

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5810, Page 652

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5262, Page 879

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5073, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1980