Skip to content

132 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0132
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionC/1792/2BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$214,300
53%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,185+1.9%
2024$12,943+5.6%
2023$12,257+1.6%
2022$12,059+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6139, Page 908

Property Sale

Sale
$263,990
DeedBook 5744, Page 788

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5436, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1980