Skip to content

135 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0135
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionD
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$175,000
48%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+1.9%
2024$12,415+5.6%
2023$11,756+1.6%
2022$11,567+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 20220, Page 40368

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 20180, Page 82933Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 20150, Page 65292Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 6111, Page 204

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5985, Page 813

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5583, Page 946

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4948, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1980