Skip to content

139 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0139
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionC/1792/2BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$208,100
52%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,584+1.9%
2024$13,334+5.6%
2023$12,627+1.6%
2022$12,424+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 12277, Page 5236

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6151, Page 678

Property Sale

Sale
$285,500
DeedBook 6005, Page 646

Property Sale

Sale
$150,474
DeedBook 5706, Page 686

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5535, Page 586

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5381, Page 375

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5019, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1980