Skip to content

160 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0160
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1676/1BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
50%
Improvement Value:$186,800
50%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885-8.2%
2022$11,854+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12243, Page 2031

Property Sale

Sale
$236,500
DeedBook 5698, Page 464

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5260, Page 255

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4926, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1980