Skip to content

217 Florence AveWestville, NJ 08093

Built 1952

Last Sale Date
Jun 18, 1987

Property Information

Block48
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage893
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
31%
Improvement Value:$78,100
69%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,062+3.3%
2024$3,932+2.2%
2023$3,848+1.2%
2022$3,803+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1629, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1952