Skip to content

216 Katherine AveWestville, NJ 08093

Built 1961

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block48
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
30%
Improvement Value:$87,900
70%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+3.3%
2024$4,376+2.2%
2023$4,282+1.2%
2022$4,233+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961