Skip to content

4 Schollcrest AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block607
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
28%
Improvement Value:$108,100
72%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,309+3.3%
2024$4,171+2.2%
2023$4,082+1.2%
2022$4,035+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,040DeedBook 7072, Page 203Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$181,300
Sq Ft1,040DeedBook 6999, Page 13Recorded4/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1959