Skip to content

213 W Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Oct 13, 2005

Property Information

Block84
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
18%
Improvement Value:$51,000
82%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,737+0.1%
2024$2,734+3.9%
2023$2,632+0.6%
2022$2,616+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4092, Page 235

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3720, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1930