Skip to content

508 Lafayette AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block134
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
28%
Improvement Value:$87,600
72%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+3.7%
2024$5,642+3.2%
2023$5,470+12.6%
2022$4,859+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,069DeedBook 7012, Page 249Recorded5/24/2024

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2374, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1920