Skip to content

36 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block120
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
43%
Improvement Value:$262,200
57%
Total Assessment$463,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+4.2%
2024$12,428+2.7%
2023$12,099+1.8%
2022$11,886-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920