Skip to content

832-834 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 2, 2002

Property Information

Block120
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB MDCL OFFCS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
33%
Improvement Value:$441,100
67%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,414+4.2%
2024$17,670+2.7%
2023$17,203+1.8%
2022$16,900-28.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 6093, Page 147Recorded12/16/2002

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5411, Page 4

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5274, Page 315