Skip to content

811 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block125
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$243,000
57%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+4.2%
2024$11,349+2.7%
2023$11,049+1.8%
2022$10,854-20.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9214, Page 264

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9214, Page 264Recorded6/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1973