Skip to content

620 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block176
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
32%
Improvement Value:$308,800
68%
Total Assessment$454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,697+4.2%
2024$12,184+38.5%
2023$8,797+1.8%
2022$8,642-9.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9664, Page 519NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9589, Page 627Recorded8/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920