Skip to content

152 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block227
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
35%
Improvement Value:$345,500
65%
Total Assessment$535,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,975+4.2%
2024$14,370+2.7%
2023$13,990+1.8%
2022$13,744-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9037, Page 549Recorded5/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970