Skip to content

154 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Feb 26, 2004

Property Information

Block227
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
36%
Improvement Value:$335,400
64%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,693+4.2%
2024$14,099+2.7%
2023$13,726+1.8%
2022$13,484-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 7249, Page 238Recorded3/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1970