Skip to content

68 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 29, 1997

Property Information

Block371
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
48%
Improvement Value:$214,000
52%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547+4.2%
2024$11,081+2.7%
2023$10,788+1.8%
2022$10,598-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5120, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1910