Skip to content

112-114 Linnet StBayonne, NJ 07002

Built 1776

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block322
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
59%
Improvement Value:$146,900
41%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+4.2%
2024$9,509+2.7%
2023$9,257+1.8%
2022$9,094-21.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8778, Page 437Recorded2/24/2011

Property Built

Built

Year Built: 1776