Skip to content

95 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block337
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
52%
Improvement Value:$161,400
48%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+4.2%
2024$8,983+2.7%
2023$8,745+1.8%
2022$8,591-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920