Skip to content

101 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block337
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,300
53%
Improvement Value:$171,500
47%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+4.2%
2024$9,788+8.4%
2023$9,027+1.8%
2022$8,868-17.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5354, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1920