Skip to content

20 E 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block46
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
49%
Improvement Value:$184,800
51%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+4.2%
2024$9,788+2.7%
2023$9,529+1.8%
2022$9,361+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 8802, Page 720Recorded7/27/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920