Skip to content

1011 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block57
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,539
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
46%
Improvement Value:$294,800
54%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,233+4.2%
2024$14,617+2.7%
2023$14,230+1.8%
2022$13,980-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft4,539DeedBook 9750, Page 852Recorded6/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920