Skip to content

45 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 26, 2021

Property Information

Block66
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$204,000
53%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+4.2%
2024$10,303+2.7%
2023$10,030+1.8%
2022$9,853+12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 9591, Page 528Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9275, Page 119Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8047, Page 288Recorded11/9/2006

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 5625, Page 54

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5530, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1900