Skip to content

237 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Date
Oct 16, 1992

Property Information

Block11402
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,000
53%
Improvement Value:$532,700
47%
Total Assessment$1,126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,159-0.6%
2024$25,317+40.1%
2023$18,072-0.4%
2022$18,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4542, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1905