Skip to content

198 Morgan St.Jersey City, NJ 07302

Built 1897
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block11507
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$920,000
45%
Improvement Value:$1,116,200
55%
Total Assessment$2,036,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,468+30.7%
2024$34,793+40.1%
2023$24,836-0.4%
2022$24,929+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500,000
Sq Ft3,375DeedBook 9909, Page 183Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$4,180,000
Sq Ft3,375DeedBook 9462, Page 126Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$4,180,000
DeedBook 9462, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1897