Skip to content

239 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1884

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block15102
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
30%
Improvement Value:$431,000
70%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,695-0.6%
2024$13,781+40.1%
2023$9,837-0.4%
2022$9,874+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,848DeedBook 9412, Page 846Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 721Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9032, Page 449Recorded4/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1884